W roku 1991 Urząd Dzielnicy Warszawa-Mokotów wydał decyzję o obowiązku wniesienia opłaty przez Spółdzielnię za użytkowanie wieczyste gruntu w kwocie 68.913 zł! ! (na stare pieniądze to było 68 milionów 913 tysięcy złotych).
Dzięki zaangażowaniu jednej z dawnych spółdzielców – nie żyjącej już pani Janiny Wojciechowskiej – która, pamiętała, że grunt został zakupiony przez Spółdzielców w 1933 roku (za kwotę 49 827 zł) odnaleziono akt notarialny w Wydziale Ksiąg Hipotecznych. Akt nosił numer porządkowy 45 i znajdował się w tomie I-ym, Księgi Wieczystej KW 1720 Warszawa Belweder – strona 286. Akt sporządzony został 11.10.1933 roku przed notariuszem Adamem Starzyńskim.
I w ten sposób Urząd Miasta musiał uznać własność gruntu i wycofać się z decyzji o opłacie za użytkowanie wieczyste. Uznano własność gruntu pod budynkiem, pod zieleńcami i wewnętrzną jezdnią. Nie uznano natomiast własności pod ogródkami od Hołówki i Podchorążych oraz wzdłuż muru na szerokość 20 cm - łącznie 200 m2. Spółdzielnia przegrała sprawę w Sądzie. Nie pomogli świadkowie i stare zdjęcia. Za ten teren Spółdzielnia wpłaciła jednorazowo 200 000 zł opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu w roku 2012. Ten podział gruntu jest mylący część nasza część nie nasza ….
O ironio – w roku 2019 z mocy prawa grunty zostały przekształcone we własność ...
W dniu 23 kwietnia 2001 roku weszła w życie Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. 2001 Nr 4 poz. 27). Ustawa ta była ustawą oczekiwaną przez członków i zarządy Spółdzielni Mieszkaniowych. Miała uporządkować i uregulować wszystkie kwestie związane ze spółdzielczością mieszkaniową.
Ale jedną, niezwykle istotną i oczekiwaną przez członków Spółdzielni sprawą była zawarta w jej zapisach, możliwość przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność, potwierdzaną w publicznym rejestrze przedstawiającym stan prawny nieruchomości, łącznie z odpowiednim ułamkiem gruntu pod budynkiem, czyli księgę wieczystą (KW).
Obecnie każde kolejne sprzedane mieszkanie przez Spółdzielnię musi mieć z tytułu prawa założoną księgę wieczystą. Koniec ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu pomysłem peerelowskim analogicznym do użytkowania wieczystego gruntu.