Tablica wmurowana na naszym budynku ku czci Emánuela Aladára Korompaya (ur. 23 marca 1890 na Węgrzech, zamordowanego przez NKWD w kwietniu 1940 w Charkowie.
Emanuel Korompay był nauczycielem akademickim, tłumaczem oraz oficerem Wojska Polskiego. Mieszkał w naszym domu wraz z rodziną, jego trzy córki uczęszczały do szkoły sióstr Nazaretanek w poblizu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zima 2009/2010
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wspaniałe Mamy zorganizowały 8 edycji akcji kreatywnych w latach 2011-2018 dla mieszkańców i nie tylko.
oto relacja pomysłodawczyni i inicjatorki:
Kiedy na początku roku 2010 sprowadziliśmy się na Hołówki, jeszcze w trakcie rozmów dotyczących zakupu naszego ówczesnego mieszkania poruszyliśmy z przyszłymi sąsiadami temat zorganizowania akcji sąsiedzkiej o charakterze międzypokoleniowym. Od razu doceniliśmy potencjał miejsca i środowiska kamienicy przy ul. Hołówki 3. W ciągu paru miesięcy zdecydowaliśmy się współorganizować pierwszy Dzień Hołówki.
Wraz z sąsiadkami Panią Marią Jurek i Agatą Karkowską zaangażowałyśmy się w przygotowanie tzw. Hoartów, bo taką roboczą nazwę przyjęłyśmy dla naszych kreatywnych działań angażujących dzieci i młodzież z hołówkowej kamienicy.
Do zadań podeszłyśmy metodycznie wykorzystując naszą wiedzę, doświadczenie, wyczucie i intuicję, a przede wszystkim zapał.
Emocje i ogromne pokłady pracy włożone w przygotowania sprawiły, że ten dzień był naprawdę wyjątkowy.
To była integracja z prawdziwego zdarzenia, której towarzyszyły niebywały entuzjazm i zaangażowanie poparte konkretnymi działaniami.
Byłyśmy wyczerpane, ale bardzo szczęśliwe. Dzieci stały się siłą napędową wydarzenia, przy całej przychylności i wyrozumiałości starszych mieszkańców.
Na przestrzeni kolejnych miesięcy doszłam do wniosku, że ta energia zasługuje na oddzielną formułę dedykowaną najmłodszym, których zaczęło na Hołówki po prostu przybywać.
Tak powstała Akcja Kreatywna, która nie rozwinęłaby się bez niebagatelnego wsparcia i pracy sąsiadek: Ani Chomiuk-Żywalewskiej, Ani Galubińskiej oraz Małgosi Pac.
Na poddaszu klatki X, pod osłoną nocy i obowiązkowo po zaśnięciu dzieci (tak wyglądał sąsiedzki aktywizm łączony z macierzyństwem), gruntowałyśmy wielkie formaty malarskie, których kompozycje przez kolejne dni po zakończeniu Akcji były eksponowane tuż pod oknami, w plenerowej Galerii Raginia, nazwanej tak na cześć wieloletniej mieszkanki Hołówek Pani Aliny. Przygotowywałyśmy zadania do gry terenowej, rekwizyty do projektowania, nagrody konkursowe hojnie dostarczane przez sąsiadów, kredę do tzw. streetartu podjazdowego i przybory plastyczne, które udało się zakupić dzięki wsparciu Spółdzielni i Pani Prezes Agnieszki Dąbskiej.
Większość Akcji Kreatywnych była uświetniona pokazami baniek mydlanych w wydaniu sąsiedzkiego duetu Sztuki Tworzenia. Nie brakowało również interakcji muzycznych koordynowanych przez mieszkających w kamienicy muzyków.
To była praca społeczna ugruntowana przekonaniem, że warto rozwijać działania artystyczne o charakterze lokalnym, które aktywizowały i integrowały mieszkańców.
Na przestrzeni lat Akcja Kreatywna doczekała się ośmiu edycji oraz dokumentacji fotograficznej autorstwa Andrzeja Winklera zapisując istotną i twórczą kartę historii kamienicy przy Hołówki 3.
Przy tej okazji chciałabym podziękować za wspólny czas, niebywałe kreacje, wspaniałą energię, wszelkie wsparcie i życzliwość.
Agnieszka Glasenapp
Pomysłodawczyni i inicjatorka Akcji Kreatywnej
zapraszamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19 września 2021 na terenie Spółdzielni została zainstalowana I stacja Rajdu Szlakiem K.K. Baczyńskiego, zorganizowanego przez BATALION/KOMITET na 100 lecie urodzin poety.
Jak każdego roku, tak i 4 sierpnia 2023, zostały złożone wieńce pod tablicą K.K. Baczyńskiego, w rocznicę smierci poety (4.08.1944) w imieniu:
Mieszkańców i Samorządu Mokotowa
Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Elżbiety Witek
Rady m.st. Warszawy
Domu Powstańców Warszawy
Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Dzielnicy
w 2024 roku na terenie Spółdzielni pojawił się biały paw! Pomaszerował w różne strony poczem odwfrunął. Wiewiórki często też zagłądają. Tego typu wizyty zawdzięczamy bliskości Łazienek.